Povzetek iz spletne strani med.over.net
Odgovor asist. Boruta Žgavca, dr.med., spec. dermatovenerologa
Tam, kjer so mešički uničeni, dlaka ne izraste več (naše telo ni zmožno tvoriti novih mešičkov, zato »nove dlake ne obstajajo!!!), seveda ob vsaki terapiji mešički tudi preživijo in le ti se nato opomorejo in čez čas ponovno izraščajo dlake. Zavedati se moramo, da imamo dlačne mešičke po koži celega telesa (razen nekaj regij), vendar le- ti ne proizvajajo povsod enakih dlak. Na primer na čelu ali nosu ali ženskih licih ali pri otrocih so mešički ravno tako prisotni, a ne tvorijo vidnih (terminalnih) dlak, temveč s prostim očesom nevidne ali komaj vidne dlačice (velusne), zato rečemo, da ta področja niso »poraščena«, čeprav je v resnici poraščenost enaka, le- ta z dlačicami, ki jih s prostim očesom ne vidimo. Tudi na področjih, kjer je koža bolj poraščena, ne proizvajajo vsi mešički enakih dlak. Pri tistih, kjer opažamo »močnejšo« poraščenost, ne pomeni, da imajo večjo gostoto mešičkov kot tisti, ki dajejo videz da so bolj »goli«, le večji odstotek mešičkov proizvaja bolj vidne dlake.
Torej, da bi z laserjem uničili vse mešičke bi tudi ne bilo zaželjeno. Cilj laserske terapije je uničiti tiste dlačne mešičke, ki proizvajajo vidne (terminalne) dlake. Ostanejo pa mešički, ki proizvajajo »nevidne« (velusne) dlake, zato je končni efekt laserske terapije da je področje kože videti brez dlak (vendar niso vsi dlačni mešički uničeni).
Žal pa se nam v toku življenja mešički lahko spreminjajo – iz velusnih se spremenijo v terminalne in začnejo proizvajati dlake, ki so sedaj vidne. Zato izgleda, kot da po laserski terapiji niso bile vse dlake uničene (kar je tudi res, saj laser uniči le tiste mešičke, ki proizvajajo vidne dlake), zato je smiselno lasersko terapijo ponavljati, mogoče 1x letno. Seveda to ni nujno in imamo veliko število pacientov, ki po končanem laserskem tretmaju ne opažajo rasti vidnih dlak ali pa je ta res zelo redka, kar pa je popolnoma normalno in fiziološko (saj nekaj dlačic imamo vsi in povsod). Težava pri bolnicah z PCOS je v tem, da se pod vplivom hormonskih nepravilnosti večje število dlačnih mešičkov spreminja iz velusnih (nevidnih) v vidne (terminalne), zato izgleda da je poraščenost večja. Laser pa nanje deluje enako. Če mešiček uniči, potem tam dlake ne bo več in nikoli ne bo izrastla. Se pa sčasoma mešički velusnih (ki ostanejo) spremenijo v terminalne (pri PCOS je to bolj izraženo), zato je potrebno terapijo ponoviti , da uničimo tudi te.
Torej tudi pri PCOS lahko pričakujemo, da bomo z laserjem uničili določeno število dlačnih mešičkov, da pa se bo poraščenost zmanjšala, bo potrebno bistveno več tretmajev.